Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Jaký je recept na spokojené manželství?

Jaký je recept na spokojené manželství?

Valentýnský týden 13.–19. února se opět nese ve znamení podpory manželství. Již jedenáctý ročník Národního týdne manželství, v jehož rámci se bude konat více než 120 akcí v 50 městech České republiky, byl zahájen v pondělí 13. února tiskovou konferencí v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Jaký je recept na spokojené manželství?

Valentýnský týden 13.–19. února se opět nese ve znamení podpory manželství. Již jedenáctý ročník Národního týdne manželství, v jehož rámci se bude konat více než 120 akcí v 50 městech České republiky, byl zahájen v pondělí 13. února tiskovou konferencí v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Na tiskové konferenci vystoupili kromě ministra zemědělství Jurečky, který letošní ročník NTM zaštiťuje, také europoslankyně Michaela Šojdrová, emeritní plzeňský biskup ŘKC František Radkovský, Slavoj Brichcín, vedoucí lékař sexuologického oddělení Praha Bohnice, lektorka a rodinná poradkyně Marie Nováková, psycholožka, terapeutka a autorka mnoha knih Jiřina Prekopová a známý český kuchař Filip Sajler. Leitmotivem tiskové konference byly různé pohledy na to, jaké mohou být recepty na dlouholetá a hluboká manželství. „Aby manželská láska vydržela, je třeba konflikt řešit včas, ještě před západem slunce. Rodina má svůj řád. Otec a matka jsou jednotní, vzájemně se doplňují. Mimořádná je role ženy, přijímá a potvrzuje manžela i děti láskou, neverbální něhou, objetím, dotekem,“ takto sdílela své zkušenosti Jiřina Prekopová, psycholožka, šiřitelka Školy lásky v rodině a autorka mnoha knih o vztazích a o výchově.

Skutečná láska je paradox

Jsme lidmi vztahů. Toužíme po lásce bez podmínek. V zamilovanosti toužíme po vztahu lásky navždy. Dimenze nekonečné lásky je součástí lidského bytí. Být spolu navždy, zahodit klíč od zadních vrátek vztahu je ale náročná cesta. Přijmout své chyby a chyby druhého, milovat jej s nimi i pro ně, se zdá paradoxní, ale skutečná láska je paradox, je rozporuplná, ne vždy racionální, ne jednoduchá. Rodina založená na manželství je stabilnější než volný svazek a přináší větší uspokojení a radost rodičům i dětem. Proto stojí za to hledat náš jedinečný recept na dobré manželství. Tím naším je úcta, tolerance, odpuštění, gesta a slova lásky a důvěra v toho druhého,“ uvedla Marie Nováková, lektorka a rodinná poradkyně, která se podpoře rodiny věnuje více než 20 let a 30 let žije v manželství.

„Láska je paradox. Čím více jí rozdáme, tím více jí máme. Skutečné štěstí a pocit smyslu se dostavuje až jako důsledek naší vzájemnosti s druhými, včetně skutků lásky, které bližním darujeme. A naopak nás dlouhodobě šťastnými nedělá honba za ryze vlastními cíli nebo požitky a zážitky, které se snažíme urvat sami pro sebe. To je skryté pravidlo života: člověk byl stvořen jako sociální, vztahová bytost. Při sobeckém způsobu bytí dříve či později začne chřadnout, ať se má navenek jakkoliv luxusně. Tomuto pravidlu kultura individualismu a sebestřednosti nerozumí nebo ho ignoruje. Proto je tolik lidí i tolik párů nešťastných. Aby láska mezi mužem a ženou mohla dojít zralosti, potřebuje čas a péči. Potřebuje dostat šanci. Ona není něčím daným a hotovým. Neradi to slyšíme, ale kvalitní, uspokojivý vztah je vždy až výsledkem dlouhodobé, soustředěné práce a nasazení. A také přijaté povinnosti a odpovědnosti. S jejich pomocí se nám vztah nerozloží při každé špatné náladě nebo citovém zakolísání,“ prohlásila v rozhovoru věnovaném letošnímu NTM autorka webových stránek www.umenimilovat.cz Karolina Rauschertová.   

Europoslankyně Michaela Šojdrová, která je také dlouholetou podporovatelkou etické výchovy i prorodinných neziskových organizací, navrhla praktické způsoby podpory rodiny „I podle současného občanského zákoníku je manželství trvalý svazek muže a ženy a jeho hlavním účelem je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. Význam iniciativy „Národní týden manželství“ je v tom, že manželství zasazuje do kontextu rodiny. Manželství je důležitá instituce pro nás manžele, ale především pro děti a širší společenství, kterému dává pocit jistoty a perspektivy. Manželství začíná láskou a zda a proč končí, je jen na nás. Protože vím, jak velkým tlakům musí rodina a manželství odolávat, vítám aktivity, které nabízejí pomoc. Účinnou pomocí jsou Manželská setkání, která organizuje YMCA nebo etická výchova, která již od základní školy vybavuje mladé lidi informací i zkušeností k tomu, aby svobodné rozhodování spojovali s odpovědností za vlastní život i za životy druhých."

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Milan Kňažko jako Shylock poprvé v novém roce na Jezerce

Milan Kňažko jako Shylock poprvé v novém roce na Jezerce

První letošní představení hry Shylock v podání charismatického herce Milana Kňažka bude v pražském Divadle Na Jezerce ve znamení dvou sedmnáctek. Inscenace v režii Radka Balaše bude mít totiž přesně 17. ledna svou 17. reprízu.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: