Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Dva stejné inzeráty. Na který mám odpovědět?

Nejčastěji se na internetu setkáváme s inzeráty od personálních agentur. Pokud práci nabízejí přímo firmy, jde většinou o odborné profese nebo manažerské pozice. Ale doba se mění. I firmy už začínají inzerovat pracovní pozice pro „obyčejné lidi“.

Mnoho lidí bez práce v přetrvávající krizí vezme za vděk i pozicemi, které dříve v době hojnosti obsazovali zahraniční pracovníci z nedalekého východu. Jde o pozice inzerované jako pokladní, doplňování zboží nebo prodavač. Podívejme se na možná úskalí, spojená s takovouto prací v prodejnách a obchodech.

Inzerát od personální agentury

V praxi to znamená, že příslušnou pozici vypisuje přímo personální agentura, se kterou také uzavíráme pracovní smlouvu na určitý počet hodin, rozsah práce nebo obecnou smlouvu o pracovní činnosti. Tato personální agentura pak své pracovníky dál pronajímá obchodním řetězcům. Dostaneme rozpis směn a místa, kam se máme dostavit. Zpravidla nás pak čekají odpolední směny v pátek nebo práce o víkendech.

Jelikož tato nabídka nejčastěji spadá do kategorie tzv. Temporary jobs (časově ohraničená práce/brigáda), odpovídá této "brigádnické" formě práce odpovídá i pracovní ohodnocení. S největší pravděpodobností se setkáme s nabídkou hodinové mzdy v rozsahu 60 až 90 Kč. Když si uvědomíme, že za měsíc takto odpracujeme v průměru 100 až 150 hodin, bude náš hrubý příjem kolem 10 tisíc korun.

Inzerát přímo od zaměstnavatele

To nemusí platit, když takové pozice inzerují přímo firmy. V takovém případě bývá uvedeno, zda se jedná o práci na hlavní pracovní poměr nebo o zkrácený úvazek. Podmínky jsou jasně formulovány a hodinová mzda je málokdy nižší než 100 Kč. Za měsíc si tak můžeme vydělat klidně 15 tisíc a víc. Co je ale mnohem důležitější, je atmosféra na pracovišti. Jinak zapadneme jako nová kolegyně a jinak se na nás dívají, když vědí, že tudy jen prolétáme a příští týden možná budeme zas jinde.

Dejte přednost firemní nabídce

Nebudeme si nic nalhávat, práce pokladní nebo prodavačky je velmi náročná, a proto musíme počítat s tím, že při práci na plný úvazek se budeme domů vracet vyčerpané. Za pokladnou musíte být pořád ve střehu, jde o vysoce stresovou práci. Prodavačka zase musí většinou celou směnu stát, a pokud budete doplňovat zboží, počítejte se zvedáním a poponášením nelehkých krabic s produkty. Vezmeme-li v potaz výše zmíněné výdělky, je jasné, že taková práce nemusí být vhodná pro každého. Například pro matky samoživitelky s malými dětmi může být práce pokladní víc přítěží než vítanou záchranou. Není žádným tajemstvím, že tyto pracovní pozice jsou dnes čím dál častěji obsazovány ženami staršího věku, které nemohou sehnat zaměstnání odpovídající jejich kvalifikaci.  

Pokud můžeme doporučit, je lepší dát přednost nabídkám konkrétních firem a obchodů před inzeráty od agentur. Získáme tak možnost dohody na konkrétních podmínkách, získáme stabilní zázemí po celou dobu trvání pracovního poměru a pořád tu je možnost jistého kariérního postupu. O pracovně právních jistotách ani nemluvě.

JAKÉ ZÁLUDNOSTI NA NÁS V INZERÁTECH ČÍHAJÍ:

Nesmyslné podmínky mohou naznačovat, jak k nám bude daná agentura přistupovat. Např. jedna renomovaná personální agentura v inzerátu na pokladní požaduje vedle SOU vzdělání, pečlivosti a zodpovědnosti zejména zaslání životopisu v českém i anglickém jazyce!

Neférový smluvní vztah - u pozice pokladní a doplňování zboží je agenturou inzerována pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr. Dále se ovšem v inzerátu dočteme, že pracovní doba je dohodou, a to zejména v sobotu a v neděli. Typ pracovního poměru ani místo výkonu práce nejsou specifikovány - zato se z inzerátu dovíme, že se jedná o práci pokladní, hlavně o víkendech a jako bonus dostaneme příspěvek na stravování. S tímto nešvarem se nejčastěji setkáme u inzerátů, které podali tzv. zprostředkovatelé práce. Jedná se o najaté pracovníky, lovící duše pro méně seriózní pracovní agentury. Takovéto inzeráty poznáme i podle toho, že jako jediný kontakt je uvedeno telefonní číslo a příjmení kontaktní osoby.

Práce pokladní na základě dohody o pracovní činnosti - opět pozor, zvlášť pokud je zároveň požadována flexibilita a dobrý zdravotní stav. Tady je vysoká pravděpodobnost, že skončíte u pokladny v nočních hodinách a na Štědrý večer. A pokud vznesete námitky, můžete se se svou mzdou rozloučit. I takové případy jsou bohužel stále častější.

Jarmila Kružíková

Foto: archiv

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: