Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

O vůních a zápachu

Podzim a zima láká k provonění našich interiérů.Pořizujeme si vonné svíčky, tyčinky, esence, aromalampy… Příjemně voní, ale je to zdravé pro náš organimus? Na to nám odpoví nezoufalka Vlaďka.

Pracuji v kanceláři, kde si mé dvě kolegyně navykly pálit vonné tyčinky. Prý abychom se z toho množství práce nezbláznily, že ta vůně působí proti stresově. Mě však z toho pobolívá hlava, prosila jsem je, aby s tím přestaly. Ale tvrdí mi, že je nesmysl, aby z vonných tyčinek něco bolelo. Vypravila jsem se proto hledat odpověď k odborníkovi, tedy praktickému lékaři – MUDr. Milanu Pokornému. Víte, co mi řekl?

„Z vonných tyčinek vás samozřejmě hlava bolet může a vězte, že takový problém nemáte jen vy sama. Proto neváhejte a běžte si tvrdě za svým – konec vonných tyčinek v kanceláři! Možná vaše kolegyně změní na tyčinky názor, když jim prozradíte, na co před dvěma roky přišli dánští vědci. Zjistili, že časté a pravidelné pálení vonných tyčinek je pro člověka nebezpečné. Ze zdravotního hlediska je vdechování kouře z vonných tyčinek stejné jako vdechování kouře cigaret, protože obsahuje totožné karcinogenní látky. Tedy tyčinky mohou způsobit rakovinu dýchacích cest.

 Jen někdy a jenom někde

Samozřejmě že z jedné vonné tyčinky nedostanete rakovinu stejně jako z jedné cigarety. Ale – při pravidelné a dlouhodobé inhalaci kouře z tyčinek se riziko, že dostanete rakovinu horních cest dýchacích – nosní sliznice, jazyka, úst a hrtanu – zdvojnásobuje oproti „netyčinkování“!

Vonné tyčinky jsou doplňkem náboženských obřadů, v asijských chrámech se používají podobně jako naše františky na Vánoce. Takové jejich použití je jediné správné – mají navodit jistou sváteční a mystickou atmosféru, navíc krátkodobým vdechováním jejich vůně se nikomu nemůže nic stát.

Vyhněte se chemii

Ještě horší než vonné tyčinky jsou však různé osvěžovače vzduchu do auta, do kuchyně, na WC, prostě všude tam, kde to má vonět, ale často nevoní. Jsou to prostředky, které však pach nijak neodstraňují, nýbrž jen překrývají jakýmsi parfémem. Tedy vypouštějí do vzduchu látky, aniž by zlikvidovaly ty, co lidem vadí. A co jsou zač?

Kromě vonných složek obsahují i „chemii“, tedy benzen, toluen, xyleny a styren. Tyto látky, jsou-li vdechovány, prokazatelně lidem i zvířatům škodí. Například benzen negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a může vyvolat jistý druh leukémie. Faktem je, že nikdo přesně neví, kolik tohoto koktejlu chemických látek musíme vdechnout, aby nám to už uškodilo. Chcete však být vy a vaše rodina „pokusným králíkem“ a zkusit to? Jistě že ne, proto vám radím: přestaňte kupovat všechny ty nesmyslné osvěžovače vzduchu! Existují jiné prostředky na vylepšení vzduchu. Například v kuchyni: neříkejte, že znáte lepší vůni než tu, co se line z čerstvě upečených tvarohových buchet! Pach ze smažených jídel? Přestaňte smažit, je to nezdravé. Něco jste spálila? Jistě máte v kuchyni okno anebo výkonnou digestoř! Prostě nespoléhejte na „chemii“. A když už, tak sáhněte v obchodě pouze po čistě přírodních vůních, bez chemie.

 Na pach sirkami

Nakonec vám řeknu ještě o dvou velmi soukromých záležitostech. Ano, tou první je pach na WC a druhou zápach z úst. Nic lidského nám není cizí, a tak i tyhle problémy s vámi vyřeším.

Na místo, kde u vás na toaletě stává sprej, dejte místo něj velké balení zápalek. Říká se jim krbové, jsou mnohem větší než ty běžné, proto se s nimi dobře manipuluje. Rodině vysvětlete, že přecházíte na zdravý způsob likvidace pachů. Ihned po spláchnutí se návštěvník toalety chopí krabičky sirek, jednu zapálí a nechá ji mezi prsty celou vyhořet. Budete všichni zírat, jak malý ohýnek dokáže raz dva zatočit i s pachem!

 Na intimní notu

Zápach z úst člověk sám u sebe nikdy necítí. Bohužel. A tak se nám stává, že mluvíme s dokonale oblečeným džentlmenem, který však na nás dýchne takový odér, že je ihned po dojmu. Není jiná možnost, než že se na zápach z úst navzájem upozorníte s manželem, kamarádkou. Prostě s člověkem nejbližším. I tak je však třeba maximálního taktu! Západ z ústní dutiny je společensky obtěžující, vyplývá z nějakého zdravotního problému. Proto je řešitelný. Většinou je třeba navštívit dobrého zubaře anebo si dát do pořádku zažívací trakt, případně upravit jídelníček. A myslete na to, že vynález zvaný žvýkačky už u nás dávno zdomácněl! Že je žvýkání neslušné? Naučte se před zrcadlem žvýkat tak, že to téměř nikdo nevidí. A i když uvidí – je vždy lépe žvýkat než zapáchat!“

 

Vladimíra Litmanová

Foto: SXC.hu

Zpět 1 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: