Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Pod skořápkou se ukrývá jedinečný dar

Někdy bývá oříšek najít vhodnou svačinu, která by nám dodala dostatek energie a zároveň byla i zdraví prospěšná našemu organizmu. Nahlédněte zmíněnému oříšku pod slupku, protože málokterá rychlá pochoutka obsahuje tolik vitamínů, zdravých tuků a minerálních látek jako právě on. Pojďte se s námi dnes podívat, jaký poklad ukrývají jádra lískových oříšků.

Vysoký obsah zdraví prospěšných mononenasycených mastných kyselin a bílkovin řadí lískové oříšky mezi tzv. super potraviny.  V dnešní době, kdy se vracíme k známým čistým chutím, a tradiční potraviny přestávají být nahrazovány, je to více než významná pozice. Jíst zdravě je prostě v módě a ořechy do zdravého jídelníčku patří

Tajemství super potravin

Potraviny, které se mohou aktuálně pyšnit přízviskem super, splňují většinou několik základních vlastností. Lískové ořechy se snadno dostanou do popředí, nejen díky svému složení. Vyznačují se také výraznou chutí i lákavým aroma. Body jim přináší i nálepka lokální suroviny a vysoká energetická hodnota. U sportovců a výletníků si získaly oblibu jako rychlý zdroj energie, který doplní síly. Především vzhledem k obsahu hořčíku a dalších minerálních látek tvoří lísková jádra ideální podporu nejen při fyzické zátěží, ale i ve stresových a psychicky vyčerpávajících situacích. Učíte se například  na důležitou zkoušku a dny i noci trávíte nad odbornou literaturou? Připravte si svačinku, která podpoří mozkovou činnost i dodá energii. Smíchejte hrst sušeného ovoce s hrstí lískových jader a uzobávejte, klidně celé odpoledne.

Pod skořápkou

Není úplně jednoduché se k jadérku dostat. Vnější slupka lískáčů, je opravdu tvrdý oříšek. Na pomoc si vezměte nejlépe kuchyňskou paličku, ale buďte opatrní. Pokud vložíte oříšek do igelitového sáčku, zabráníte tak tomu, aby byly skořápky po celé kuchyni. Druhá tmavá, ač tenká slupka je na odstranění ještě náročnější. Stará rada z kuchyní našich babiček však pomůže. Ořechy zbavené tvrdé skořápky rozložte na plech a vložte do rozpálené trouby asi na pět minut. Důležité je nepřetáhnout dobu pečení, aby se ořechy nezačaly pálit. Horké ořechy pak zabalte do utěrky, nebo papírového ubrousku a jemným třením slupku odstraňte.

Osudová kombinace

Výrazná vůně a chuť tvoří z lískových oříšků oblíbenou ingredienci ve všech cukrárnách i čokoládovnách. Právě čokoláda v kombinaci s lískovými oříšky tvoří totiž doslova osudovou kombinaci. Jedinečnému souznění chutí dá obzvláště vyniknout kvalitní čokoláda ověřené značky. Zvolte třeba cenově výhodnou jemnou mléčnou, či temně hořkou českou čokoládu Carla s lískovými oříšky. Uvidíte, že po ochutnání této čokolády najdete to pravé ořechové. Při domácím pečení, jsou lískové oříšky využívány především při pečení svátečního a vánočního cukroví. Přidávají se rozemleté do těst i krémů, či vcelku jako dochucení i ozdoba hotového cukroví.

Čarovná moc lísky

Jako strom s kouzelnou mocí uznávali lísku již staří Keltové. Podle lidových pověstí se její dřevo výborně hodí k ochraně proti černé magii, vyhledávání pramenů vody  a výrobě kouzelnických hůlek. Za dob čarodějnických procesů, byli polámané lískové hole a větve nejednou nalezeny v místech tzv. čarodějnických sletů. Pověsti dokonce praví, že kopat pod lískovým keřem přináší zlato a bohatství. 

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: