Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Umíme si vychutnat všechny radosti, chceme žít naplno a nic nového nám není cizí. Jsme zvědavé, a tak rády hledáme, zkoušíme a vyměňujeme si svoje zážitky, abychom se vzájemně inspirovaly.

Reportáže, rozhovory a názorové blogy nejen o životním stylu

Opět jsem podlehla Stardance

Opět jsem podlehla Stardance

Letos jsem se zařekla, že už se dívat nebudu. Je to pořád stejné, stejní moderátoři, stejná porota, stejné komentáře. Ale pak jsem si stejně první díl pustila…. a už v tom jedu. Prostě ta noblesa, elegance a obdivuhodné výkony soutěžících mě zase dostaly. A komu fandím?

O Vánocích v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli letos proběhne od 24. listopadu do 3. ledna 2017. Výstava ukáže prastaré kořeny vánočních svátků, které sahají až k oslavám zimního slunovratu.

Ty byly pro staré Slovany i Kelty velice významným obdobím. „Na všech našich předešlých vánočních výstavách bylo vystaveno něco, co mělo svůj původ v dobách hluboko předkřesťanských. Proto bychom se rádi na letošní výstavě částečně vrátili do dob, kdy byl největším svátkem zimní slunovrat,“ vysvětluje Blahoslav Lukavec, který je už přes 30 let duchovním otcem významné akce, na níž se každoročně sjíždějí do Prahy příznivci z celé republiky i ze zahraničí.

„Chceme předvést co nejvíce zvyků a zvykoslovných artefaktů, které snad můžeme nějakým způsobem odvodit z dávných časů. V centru pozornosti by přitom měly stát v současnosti nejrozšířenější zvyky adventu a Vánoc - sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Ambrož a sv. Lucie, vánoční stromek s ozdobami a adventní věnec,“ dodává pan Lukavec.

Také letos dostanou v Betlémské kapli velký prostor betlémy, jejichž tvorba je u nás velmi různorodá. A to jak způsobem zhotovení, tak i výběrem použitého materiálu. Tím může být dřevo, sklo, kov, papír, textil, dráty, provázky nebo třeba těsto. Ozdobené vánoční stromky a další zvykoslovné předměty pak budou pojítkem s dobou předkřesťanskou. Tentokrát bude mít na výstavě hodně prostoru slunce v nejrůznějších podobách.

Prezentována budou i různá stará řemesla, jimž se věnovali již staří Keltové, Germáni a Slované - tkaní látek na primitivních „stavech“, kovářství, tvorba keramiky, košíkářství, výroba švartnových náramků a dalších ozdob z tohoto málo známého materiálu, zhotovování předmětů z kostí a rohoviny. Na výstavě opět proběhne setkání řezbářů a setkání krajkářek.

 Časový harmonogram výstavy:

- vernisáž výstavy  -  Betlémská kaple  23. 11. 2016 v 16.30 hod.

- otevření výstavy   24. 11. 2016 v  9.00 hod.

- setkání řezbářů  26. 11. a 27. 11. 2016

- setkání krajkářek  3. 12. a 4. 12. 2016

Otvírací doba denně 9.00 - 18.00 (24.12. a 31.12. 9.00 - 14.00, 25.12. a 1.1.  13.00 - 18.00)

Ve středu 21. prosince za soumraku zaplane na Betlémském náměstí oheň na uvítání zimního slunovratu.

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: