Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Už víme, že život dokáže pohladit i nafackovat. Jednou jsme dole, jednou nahoře, ale i přes jizvy na duších a překážky jdeme dál s úsměvem a zvednutou hlavou. Jsme přece nezoufalky!

Příběhy zajímavých žen, které se dokázaly porvat se životem

Z lékárnice vydavatelkou

Z lékárnice vydavatelkou

"Jako malá jsem nikdy nepřemýšlela o tom, co budu dělat. Protože jsem se dobře učila, tak jsem se dostala na gymnázium. V té době jsem cítila, že chci dělat práci, která má smysl a kde bych mohla pomáhat lidem," říká o sobě Monika Kopřivová, jejíž příběh může být inspirativní pro mnohé čtenářky. Posuďte samy...

Babička by na mě byla pyšná!

Před déle než dvěma lety přišla paní Lenka Klestilová s úplnou novinkou pro Prahu a Středočeský kraj. Za obrovské podpory Obecního úřadu ve Vestci, v čele s panem starostou, se rozhodla pomáhat druhým i přesto, že sama neustále naráží na mnoho životních překážek. A protože jí není lhostejné, jak žijí někteří senioři nebo osamocení lidé, vznikla ve spolupráci s obcí nová pečovatelská služba Kvalitní podzim života, z.ú.

Lenko, co je posláním pečovatelské služby?

Naštěstí na všechno nejsem sama, to by ani nešlo. Stavím na tom, mít kolem sebe lidi, na které se mohu spolehnout a to je pro mě rozhodující. Chceme podporovat hlavně nezávislost a svobodné rozhodování seniorů a tím jim umožnit, že mohou zůstat platnou součástí společnosti i přes omezení, která mají. Respektujeme individuální potřeby každého člověka, v tom je tahle práce různorodá, protože každý člověk je jiný. Osamocená babička kolikrát potřebuje, víc než materiální pomoc, jen pár vlídných slov, aby neměla pocit, že je na světě úplně sama, když ji její nejbližší opustili. Já osobně to vnímám jako výměnu - něco za něco. My totiž můžeme seniorům nejen dávat, ale také od nich přijímat, učit se od nich. Stavíme na tom, že je nutné zachovávat úctu ke každému člověku a uznávat lidskou důstojnost až do konce života. Ti lidé jsou šťastní, cítí se potřební a neodstrčení. A to je pro mě osobně strašně důležité. A tak dojíždíme za těmi, kteří nás potřebují. Cílovou skupinu tvoří osoby se sníženou soběstačností, protože jim to věk nedovolí, lidé starší padesáti let, kteří potřebují pomoc druhé osoby, ale i rodiny vícerčaty, jejichž situace, kdy mají trojčata a podobně, také vyžaduje pomoc druhé osoby.

Máte nějakou vizi, jak byste si představovala, že by to mohlo fungovat ještě lépe?

Ano. Představovala bych si, že by byl v každé obci nebo městě ve Středočeském kraji někdo z našeho týmu, kdo by mohl pomáhat lidem, kteří to potřebují. Všude takoví lidé jsou a my o nich nevíme. Naše obec, díky panu starostovi Tiboru Švecovi, našla způsob jak svým občanům pomoci a jistou částku dotuje z vlastního rozpočtu. Myslím si, že se zvedne obecní úroveň, když tady budou i služby tohoto druhu. V současné době se nám daří navazovat spolupráci s okolními obcemi, hlavně prostřednictvím osvěty v jejich zpravodajích nebo webových stránkách. S některými již spolupracujeme, sice tam zatím jen zavážíme obědy, což je služba je velmi žádaná a za poměrně krátkou dobu si získala velkou oblibu. Věřím, že nezůstane jen u obědů, ale budeme moci nabídnout starším osamělým lidem, nejen ve Vestci, i další služby. Chtěla bych motivovat starosty obcí, aby více podporovali svoje obyvatele. I pro ně by to mohlo být zajímavé i z toho důvodu, že jsme jednou z nejlevnějších pečovatelských služeb v okolí a v případě spolupráce je cena pro danou lokalitu garantována. Provázanost obcí by byla obrovskou výhodou z mnoha důvodů.

 Jak vůbec vznikl ten nápad – dělat lepší život úplně cizím lidem?

Měla jsem tu myšlenku už dávno, jen jsem nevěděla kudy kam, kde začít a jakým směrem se vydat. Obec Vestec se na mě obrátila s prosbou, zda bych tyto služby nemohla začít poskytovat tady, protože je připravena je svým občanům dotovat.

Máte čas na svoje záliby, na odpočinek, relax, rodinu…?

Samozřejmě. Jinak bych nemohla fungovat. Člověk nemůže žít jen prací, byť i má seberadši. Na svého přítele a syna si najdu vždycky čas a jsem s nimi moc ráda. Mojí zálibou jsou auta a i v tomto směru se ráda vzdělávám. Mám několik svých Fiatů Multipla, jsem členem Multipla klubu a pravidelně jezdíme na srazy a akce. Tato autíčka se stala firemním vozy pro pečovatelskou službu a nesou i logo naší společnosti.

Co byste řekla, že se poslední dobou opravdu povedlo?

Od doby vzniku společnosti se zájem o služby neustále zvyšuje, což je moc dobře, s tím však průběžně souvisí nutnost rychle navyšovat kvalifikovaný personál. Zatím jsme finančně nesamostatná, tedy nezisková organizace, proto hledáme zdroje financování, kde se dá. Obrovským úspěchem loňského roku bylo, že jsme získali finanční podporu Středočeského kraje z Humanitárního fondu. Na podzim 2015 jsme uspořádali první charitativní bazárek, jehož účelem bylo získat alespoň část peněz na nové auto, které potřebujeme na rozvážku obědů. Akce sice nebyla příliš úspěšná, ale věříme, že příště bude účast větší. Proto vznikl internetový bazar. A nyní jsem velmi potěšena, že mohu konstatovat, že v nejbližších dnech dojde k realizaci půjčovny a zároveň prodejny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, ve spolupráci se společností Meyra ČR, a to díky finanční podpoře VDV – Nadace Olgy Havlové, která nám právě schválila grant v programu Senior. Velmi si toho vážíme, a protože ve Vestci a jeho nejbližším okolí žádná taková provozovna není, můžeme se do realizace pustit okamžitě. No a co plánujeme? Především výstavbu stacionáře, se kterým nám pomůže obec Vestec. Ta se totiž rozhodla využít grant, který získala, právě na výstavbu stacionáře. V tuto chvíli probíhají přípravné práce a věřím, že se budeme moci pustit do jeho výstavby co nejdříve.

Co od vás vlastně senioři získají?

V první řadě péči, pochopení, trpělivost, lásku a jistotu, že jejich sklonek života bude opravdu kvalitní. Vedle pečovatelské činnosti, hlídání nemocných klientů nebo rozvážky obědů je ve hře i zajišťování nákupu potravin nebo léků, běžný drobný denní úklid, převlékání lůžkovin, podobně, přeprava a doprovod klienta k lékaři, na úřady či nákupy, duchovenská péče, aktivizační péče ve smyslu začleňování klientů, například do akcí probíhajících v obcích, a úplnou novinkou je pastorizační a spirituální péče, která nabízí blízkost, porozumění, naslouchání a rozhovory o duchovních otázkách. Naprostou samozřejmostí je vzájemná komunikace mezi pečovatelskou službou a rodinnými příslušníky v souvislosti se zdravotním stavem klienta. A ještě se pyšníme tím, že se nám daří hledat a nacházet sponzory, kterým není osud seniorů lhostejný a tak jsme díky jejich velkorysosti mohli připravit pro naše milé klienty třeba velikonoční balíčky, které udělaly obrovskou radost. Ráda bych touto cestou poděkovala firmám Sahneböhm Praha, spol. s r.o. z Psár, Nekton-Vrňata s.r.o. a  Dallmayr Vending&Office, k.s z Jesenice a KBJ VELKOOBCHODY s.r.o. z Ořechu. Díky nim mělo našich zhruba sto deset klientů, z nichž je asi čtvrtina v přímé péči a ostatním vozíme pouze obědy, opravdu barevný a sladký příchod jara. Všechny dárce jsme obeslali děkovacím dopisem a věřím, že budeme spolupracovat i v budoucnu. Naši klienti si to opravdu zaslouží. A já se na tyhle návštěvy vždycky moc těším. Utvrzují mě totiž v tom, že má tahle práce smysl. Vidět ty rozzářené oči je velmi dojemné a radost babiček a dědečků je opravdová a nelíčená.  
Moc si vážíme každého balíčku, který obdržíme. Ať je to oblečení, knihy, hračky, suvenýry, prostě cokoli, co člověk v bazaru touží najít. Proto připomínám, že adresa pro zaslání darů je Vestecká 11, Vestec, nebo mě mohou dárci kontaktovat na telefonním čísle 603 463133 a dohodneme se osobně. Další dobročinný lazárek plánujeme zhruba na červen a veřejnost o něm bude včas informována. V případě, že by nás chtěl někdo podpořit finančně, může tak učinit na čísle transparentního účtu 218167612/0600, který je  k náhledu na stránkách GE, kde jsou všechny transakce sledovatelné. Dárcům vystavíme doklad o daru, který si mohou firmy či podnikatelé zahrnout do firemních nákladů. Další způsob, jak nás mohou lidé podpořit, je úplně běžné nakupování ve svých oblíbených e-shopech. Přidali jsme se totiž do projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace a sportovní kluby. Stačí, když nákupy, které děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám. Je to opravdu jednoduché, zabere to jen několik vteřin vašeho času. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte navíc ani korunu.

A co by ráda získala pečovatelská služba?

„Přeju si, aby o nás lidé věděli a mohli se spolehnout na to, že se na nás mohou kdykoli s důvěrou obrátit. Chceme tu být pro všechny, kteří potřebují sociální služby, a chceme být v očích veřejnosti ti nejlepší. Soudím-li podle reakcí a odezvy stávajících klientů, máme k tomu docela dobře našlápnuto. A právě proto si do svého týmu vybírám lidi, o které se mohu stoprocentně opřít a na které se mohu spolehnout.“

Chtěla byste ještě závěrem něco dodat?

Myslím, že by bylo na místě, abych vysvětlila, proč by na mě byla babička pyšná. Babička Růžena Klestilová měla na moje dětství, na mou výchovu a vlastně na celý můj život obrovský vliv. Vždycky jsem k ní měla nejblíže. Uměla mě pochopit a ve všem, co jsem dělala, mě nesmírně podporovala. Naše babička měla prosociální cítění, ke kterému mě celý život vedla. Jí vděčím za to, že jsem tam, kde jsem. Pomáhám lidem, kteří to potřebují, baví mě to a dává mi to smysl. Proto si myslím, že by na mě babička byla pyšná, protože ten odkaz, který mi zanechala, jsem nezaložila do šuplíku, ale aktivně jsem se ho chytila a to, co mi dala ona, předávám dál. Možná i proto mám pocit, že je tu vlastně stále se mnou.

 Renáta Šťastná

Foto: Miroslav Martinovský a archiv společnosti

http://www.kvalitnipodzimzivota.cz

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: