Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Už víme, že život dokáže pohladit i nafackovat. Jednou jsme dole, jednou nahoře, ale i přes jizvy na duších a překážky jdeme dál s úsměvem a zvednutou hlavou. Jsme přece nezoufalky!

Příběhy zajímavých žen, které se dokázaly porvat se životem

Z lékárnice vydavatelkou

Z lékárnice vydavatelkou

"Jako malá jsem nikdy nepřemýšlela o tom, co budu dělat. Protože jsem se dobře učila, tak jsem se dostala na gymnázium. V té době jsem cítila, že chci dělat práci, která má smysl a kde bych mohla pomáhat lidem," říká o sobě Monika Kopřivová, jejíž příběh může být inspirativní pro mnohé čtenářky. Posuďte samy...

Hraje a zpívá naivky i potvory

Herečka Kateřina Šildová se novou rolí vrací do Divadla Kalich. V Srdcovém králi hraje Lorraine, které je šestnáct, je krásná, naivní, upřímná a strašně upovídaná. Konečně se herečka dočkala „juliovské“ roličky, nenapravitelné romantičky.

Jaký je rozdíl mezi klasikou, jakou je Srdcový král, a klasikou, jakou je Pomáda?

Rozdíl? Mně to přijde žánrově velmi podobné. Pomáda je kultovní muzikál, kterému dost pomohl tolik populární film. Srdcový král je živý rock’n’roll. Je to čistá, vtipná a barevná hra, která je celá opravdu veselá. Jde o karikaturu a velkou nadsázku. Mám ráda tyhle propletené dějové linky, kdy všichni milují všechny, každý každého, nikdo nikoho a všichni se vzájemně hledají. Nic naplat, Shakespeare se v dobrých kusech neustále opakuje (smích).

Mluvila jsi o tom, že Ti podobná role chyběla v mozaice. Jaké role máš tedy za sebou? Která Tě bavila nejvíce?

Mám obrovské štěstí, a to nejen na role, ale také na dobré tvůrčí týmy. Zkusila jsem si úžasný mix všeho možného a myslím, že jsem si sáhla na ty úplně nejhezčí role, které v tomto oboru jsou. Třeba My Fair Lady, Zpívání v dešti, tam jsem dokonce měla to štěstí zahrát si obě dvě hlavní ženské role, přičemž Kathy je roztomilá klasika, ale Lina Lamont, to je role za velikánskou odměnu, je to miláček diváků, i můj. Zahrála jsem si také potvoru Roxie Hart v Chicagu, Winnifred v muzikálu Limonádový Joe, Demetru v Cats a spoustu dalších. Byly to všechno krásné role. Jako zlom teď vnímám účinkování v Bernsteinově Mši.

Kromě hudebního divadla se věnuješ muzice, zpěvu s bandem. Jaký je rozdíl mezi tím muzikantským a hereckým životem?

Mě to takhle nesmírně baví, a kdybych se měla rozhodnout mezi jednou nebo druhou profesí, asi bych to nedokázala. Dřív jsem tvrdila, že mám vystudované herectví, že hraji, a že ten zpěv je jen tak bokem. Teď to ale přerostlo, a už si neumím svou práci bez zpěvu představit. A rozdíl? Zpívám tak, abych písní něco řekla, abych předala nějaké emoce, aby každá písnička byla o něčem jiném. Tak se snažím i hrát, a doufám, že mi to vychází. Snažím se to co nejvíc propojit, a to se přeci v muzikálu hodí.

Někteří Tvoji kolegové uvažují o tom, co budou dělat v budoucnu třeba i pracují někde mimo divadlo. Máš to podobně nebo budeš navždy herečkou?

To je vážná otázka. V hlavě i v srdci jsem si to určitě nastavila tak, že jsem přijala herectví za své, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že mě někdy v noci nestarší, co bude. Mým velikým přáním je v těch rolích stárnout. Uvidíme, co život přinese. Mě by určitě bavilo nadále hrát a zpívat, vyvíjet se. Mám pocit, že se pořád posouvám, a ten progres je krásný a zajímavý. Líbí se mi ta pestrost, kterou si v divadle mohu vychutnat. 

Dokážeš si představit, že bys dělala nějaké civilní povolání?

Vůbec ne! Myslím, že bych zvládla dělat třeba produkční, ale jinak mě prostě tenhle chaotický a barevný život vyhovuje. Neumím si představit, že bych chodila do práce „od - do“, a pak měla volné víkendy. Asi každý z nás po tom občas zatouží, mít nějakou jistotu. Já jsem na jevišti šťastná, ať už jde o zpěv nebo o hraní.

Myslíš si, že je život v téhle branži těžký?

Zmínila jsem se o jistotě. Herecké povolání na volné noze není jednoduché a vede k velké osobní zodpovědnosti. Musíme neustále zvažovat jakou roli vzít, a jakou odmítnout, kolik toho stihnu, a kdy už je toho moc, kolik potřebuji na své živobytí. Možná proto dosud nemám ani svůj vlastní byt, abych byla více nezávislá a nemusela o práci rozhodovat například s ohledem na hypotéku. Neznám jiné obory, ale vím, že dnešní doba je složitá. Rivalita, popletené vztahy i různé tlaky jsou pravděpodobně všude. Myslím, že je velkým úkolem každého z nás, nějak to kočírovat, abychom byli každý v těch svých podmínkách co nejšťastnější. Je to věčné váhání, ale tak je to se vším. To patří k životu.

Jaké jsou Tvé nejbližší plány, kromě premiéry Srdcového krále?

Dohrajeme Bernsteinovu Mši, to je má velká srdcovka a vůbec nevím, jestli její derniéru přežiji (smích). I když teď mě potěšila zpráva, že bychom se Mší rádi vycestovali do zahraničí, takže ta derniéra doufám hned tak nebude :-) Držím palce producentům, aby se jednání povedla a dopadla dobře. Pak hraji také v představení  Miluji tě, ale… stejného autora jako Srdcový král v Divadle Palace. Tato inscenace se hraje již 13 let a je stále vyprodáno. Těším se na My Fair Lady do Liberce, v Českých Budějovicích budu nadále hrát ve Zpívání v dešti, v Divadle Kalich v Pomádě a Srdcovém králi,  a také mě čekají společně s koncerty s Vojtou Dykem a B-Side Bandem. Je to docela pěkná skládanka. Právě dnes jsem dostala nahrávku první písničky nového projektu, o kterém z pověrčivosti zatím nehovořím, ale je to něco, co mě velmi přitahuje, protože mi záleží na kvalitě života celé společnosti. Bude to také tak trochu můj sólový projekt. A stále jsou tady moje sny o filmování, o roli v dobovém kostýmu, také se rýsuje nová divadelní hra s písničkami. A jestli je tím smyslem života štěstí a láska, mám tam díky pestré práci nakročeno.

Martin Bačkovský

Foto: Divadlo Kalich

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: