Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Už víme, že život dokáže pohladit i nafackovat. Jednou jsme dole, jednou nahoře, ale i přes jizvy na duších a překážky jdeme dál s úsměvem a zvednutou hlavou. Jsme přece nezoufalky!

Příběhy zajímavých žen, které se dokázaly porvat se životem

Z lékárnice vydavatelkou

Z lékárnice vydavatelkou

"Jako malá jsem nikdy nepřemýšlela o tom, co budu dělat. Protože jsem se dobře učila, tak jsem se dostala na gymnázium. V té době jsem cítila, že chci dělat práci, která má smysl a kde bych mohla pomáhat lidem," říká o sobě Monika Kopřivová, jejíž příběh může být inspirativní pro mnohé čtenářky. Posuďte samy...

Je dnes hlavou rodiny muž, nebo žena?

Časy se mění, staré přísloví, že hlavou rodiny muž, už dnes tak úplně neplatí..Fakticky je to totiž žena, protože ta často rozhoduje o tom, co se nakoupí, jak se vymaluje a zařídí byt a kam se pojede na dovolenou.

V posledních dekádách se česká společnost, její hodnoty a principy mění. Ještě před nějakými padesáti lety vládl rodině pevnou rukou muž. Ten dnes sice také zatím třímá v ruce pomyslné žezlo, ale už víceméně symbolicky.

Podle průzkumu jsou úklid, vaření nebo nákup potravin doménou ženy, zatímco muži zajišťují nejrůznější opravy, shánějí řemeslníky a vybírají spotřebiče a elektroniku. I zde je však patrný lehký posun, protože vaření má na starost 18 %  a 27 % mužů pak běžně nakupuje potraviny. Třetina žen zase rozhoduje o tom, jakou televizi či lednici si rodina pořídí.

Jsou to ženy, které ovládají všechny rodinné smysly – chutě, vůně, zrakové vjemy, ony také většinou uklízejí, vaří a zařizují a zútulňují domácnost. Muži pak mají na starost praktické věci, ale i zde se už tyto povinnosti dělí mezi ně a jejich něžné polovičky. Více než polovina žen totiž v současnosti rozhoduje o tom, jak moc a za co bude rodina utrácet. Téměř 60 % žen vybírá dovolenou a většina (tři čtvrtiny) rozhoduje, koho pozvou na návštěvu.

Dříve měly ženy pečovat o blaho svých mužů

Stojí za to připomenout, jak vypadalo rozdělení rolí dříve. Podle výňatku ze středoškolské učebnice Hospodaření v domácnosti z poloviny minulého století, který koluje na sociálních sítích, se ženy měly starat především o blaho svého manžela. Ten byl hlavou rodiny, která ji svou prací zabezpečovala. Proto měla být manželka na návrat svého muže z práce vždy perfektně připravená. Měla mít hotové jídlo, „protože většina mužů se domů vrací s prázdným žaludkem a dobré jídlo je součástí tolik potřebného vroucího přivítání“. Žena měla být svěží a upravená, domácnost měla mít uklizenou. Připravené na příchod tatínka měly být také děti. Ty měly být umyté, učesané a podle potřeby převléknuté. „Jsou to vaše malé poklady a dotvoří příjemnou atmosféru jeho návratu.“ Manželka měla také minimalizovat hluk v domácnosti. „V době jeho návratu vypněte pračku, vysavač. Přimějte k tichosti také děti.“ Rozhodně se nedoporučovalo vítat manžela stížnostmi a problémy. „Udělejte mu pohodlí – může se natáhnout do pohodlného křesla nebo si lehnout v ložnici. Naklepejte mu polštář a nabídněte mu, že mu sundáte boty.“ Podle učebnice pak také žena měla svému manželovi naslouchat a večer se přizpůsobit jemu.

Ano, taková pravidla soužití jsou už pro nás dnes nepřijatelná a směšná, ale ono se tehdy nebylo čemu divit: matky bývaly v domácnosti a otec rodinu živil. Tehdejší ženy neměly na práci nic jiného než sebe, domácnost a děti. A možná se po tom některým ženám i dnes stýská. Netouží snad zlatokopky alias budoucí „matky taxikářky“ po něčem podobném? Usadit se do honosného sídla, rozvést děti do školek a pak kafovat a šopovat v nákupních galeriích za manželovy prachy.

Eva Malá

Foto: archiv

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: